Tulpės mūsų šventėse

     Tulpės parkuose, skveruose, sodybų darželiuose pražysta gegužės mėnesio viduryje. Jos džiugina akį savo spalvomis, žiedų formomis. Tulpės žiedas ar puokštė be įkomponuotų kitų augalų labai mėgstami dovanoti per šventes. Gėlių salonai, turgeliai, prekybos centrų prieigos mirgėte mirga tulpių žiedais. Raudonos, geltonos, margaspalvės ant prekystalių ir gatve praeinančių žmonių rankose kuria šventinę nuotaiką.

     Labiau paplitusių spalvų, veislių gėlės nebūna brangios, todėl jas perka vaikai mamoms, senelėms, tetoms, galantiški paaugliai mokytojoms, mokslo draugėms, netaupiai gyventi turinčių šeimų vyrai. Tačiau salonuose galima pamatyti ir įsigyti retų spalvų, įdomių formų (karpytais žiedlapiais, pilnavidurių) tulpių. Čia lankytojui, norinčiam nustebinti mylimą moterį, jai padovanoti unikalią puokštę padės floristai. Žinoma, tada ir kaina bus atitinkama.

      Pavasaris dar toli, daug dienų praeis iki šv. Valentino dienos, Kovo aštuntosios, Motinos dienos, Deivės Mildos dienos – iki tų datų, kada gėlės ima karaliauti miestuose. Tačiau „Glamelija“ salonai jau pradeda tulpių sezoną. Čia galima pasisemti idėjų gėlių augintojams. Tulpės salonuose pardavinėjamos ir skintos, ir vazonėliuose, ir išradingai įkomponuotos į puokštes. Gėlės turi savo simbolinę prasmę. Neabejok mano jausmais be žodžių praneša savo išrinktajai tas, kas dovanoja tulpes.

     Vėjuotą, žvarbią, besniegę žiemą geltonų ar raudonų tulpių puokštė pagyvina namų interjerą, suteikia energijos, optimizmo. Su tulpėmis pasitinkami gimtadieniai, išreiškiamas džiaugsmas, kad šeima padidėjo, tam tikrų rūšių tinkamai įpakuotos gėlės tinka, kažką pasitinkant ar išlydint stotyje, pasveikinti su sėkmingai išlaikyta egzaminų sesija ar išreikšti džiaugsmą, kad mielas žmogus yra šalia.

     Romantiškai nuteikia tulpių paplitimo istorija. Jos augo, kaip laukinės gėlės Azijos vietovėse. Tulpės nuo seno paplitusios Turkijoje. Teigiama, kad turbanas ir tulpė giminiški žodžiai. Taigi, tulpės vazoje gali padėti įsivaizduoti pavasarinę pievą kur nors Pamyro, Hindukušo kalnuose ar Kazachstano stepėse.

    Laukinės tulpės aptinkamos Pietų Europoje, Šiaurės Afrikoje, ir Azijoje (nuo Anatolijos ir Irano iki Kinijos ir Japonijos). Daugiausia genties rūšių Pamyro ir Hindukušo kalnuose bei Kazachstano stepėse. Kažkada tulpės atkeliavusios į Vakarų Europą iš Osmanų imperijos buvo labai prabangios gėlės, jų svogūnėliai buvo itin brangūs.

    Tulpė yra nacionalinė Irano ir Turkijos gėlė, tulpių motyvai dažni persų ir turkų liaudies mene. Yra išvesta daugybė dekoratyvinių veislių. Tulpės laikomos „tradicinėmis” dovanojamomis gėlėmis kartu su rožėmis, lelijomis, orchidėjomis ir bijūnais. ( Vikipedija) Horoskopų žinovai teigia, jog tulpes derėtų dovanoti Avino ir Skorpiono ženkle gimusiems asmenims.

     Tiesa, kiekviena tulpių spalva turi skirtingą reikšmę: purpurinė – karališka spalva, raudona – meilė, geltonų tulpių simbolika keitėsi. Kažkada tai būta beviltiškos meilės simbolis. Dabar geltona spalva parodo pavasarines nuotaikas, džiaugsmą. Baltos tulpės nurodo atleidimą, marga – susižavėjimą mylimosios akimis. Reikėtų nepamiršti, jog gyvenimo moterys močiutės, mamos, tetos, anytos, uošvės laukia dėmesio ženklų. Jausmus visada lydi abejonės, kurios atima daug džiaugsmo iš mūsų gyvenimo. Jas nesunku išsklaidyti ir be žodžių su gėlių puokšte.

     Pirmąsias tulpes kartais būna sunku išsaugoti. Žiedlapiai greitai išsiskleidžia ir nubyra. Kaip juos ilgiau išsaugoti, aiškina „Gamelijos“ gėlių salono vadovė Aliona Ušanovienė.

-KUR AUGINTOS TULPĖS DAŽNIAUSIAI PATENKA Į LIETUVOS GĖLIŲ SALONUS?

-Dažniausiai Lietuvos gėlių salonuose sutinkamos olandiškos tulpės. Jos pasižymi didele dydžių, formos ir spalvų įvairove.

-SU KOKIAIS AUGALAIS KOMPONUOJAMOS TULPĖS?

-Tulpė yra savarankiška gėlė, o puokštė iš skirtingų spalvų tulpių jau atrodys gražiai. Nereikia pamiršti, kad ši gėlė yra trumpalaikė, todėl padarius didelę puokštę su ilgaamžėmis gėlėmis, reikės ją išardyti. Todėl geriau pasirinkti gėles, kurios laikosi vienodai.

Taip pat tulpės gerai atrodys su smulkiomis gėlėmis, kurios neužgoš tulpių, netrukdys jų grožiui, bei papildys jį. Tulpės labai gerai atrodo su irisais.

Žinoma, tulpes galima derinti su bet kuriomis gėlėmis, ypač jei į puokštę įtraukiama daug įvairių elementų ir gražiai supakuojama.

-ŠALIA KOKIŲ AUGALŲ JŲ NEREIKĖTŲ MERKTI KARTU AR TALPINTI ARTI?

Negalima laikyti tulpių toje pačioje vazoje su narcizais, hiacintais ir sumedėjusiais augalais. Narcizai ir hiacintai į vandenį išskiria gleivines medžiagas, kurios apgaubia tulpių kapiliarus ir trikdo gėlių mitybą. Dėl to tulpės greičiau vysta. Floristai rekomenduoja derinti tulpes su svogūninėmis gėlėmis. Vienos klasės atstovai geriau susigyvena.

Puokštės, sudarytos iš skirtingų dekoratyvinių augalų, atrodo įspūdingai. Tačiau jas sudarant reikia atsižvelgti ne tik į spalvų schemą, bet ir į suderinamumą. Nepaisant paprastų taisyklių, bus sukurta graži kompozicija, tačiau ji ilgai neišliks šviežia.

-KOKIŲ VEISLIŲ TULPĖS YRA TVIRTESNĖS IR ILGIAU IŠSILAIKO?

-Tulpėmis galime džiaugtis nuo 5 iki 7 dienų. Nepaisant to, kad tulpių veislė beveik neturi įtakos tam, kiek ilgai gėlės laikysis vazoje, visgi ilgiausiai laikosi geltonos „Strong Gold” rūšies tulpės.

-KAIP JOS PAKUOJAMOS, KAD NENUVYSTŲ KELIONĖJE?

-Šiltą dieną tulpių koteliai patrumpinami ir apvyniojami šlapia servetėle. Ir žinoma, įvyniojamos į popierių, kad apsaugotų nuo tiesioginių saulės spindulių. Žiemą ir pavasarį užteks popieriaus, nes nuo vandens gali nušalti.

-KAIP JAS ILGIAU IŠLAIKYTI ĮMERKTAS?

-Jei teisingai prižiūrėsite tulpes, tuomet jos tarnaus nuo penkių iki septynių dienų. Tačiau tam, kad tulpės ilgiau stovėtų vazoje, jų priežiūros taisyklės yra visiškai kitokios nei, pavyzdžiui, rožių. Pirkdami tulpes, įsitikinkite, kad pumpurai nėra per daug atviri. Nevenkite neišsiskleidusių tulpių su visiškai žaliais ir neišskleistais pumpurais – vėliau jie gražiai išsiskleis.

Prieš merkiant tulpes į vazą, aštriu peiliu patrumpinkite kotelį. Gėles su kietais stiebais reikia pjauti įstrižai, o svogūnines – horizontaliai. Į vazą reikia įpilti apie 5 cm šalto vandens. Tulpėms šaltas vanduo
labai patinka.

     Mūsų nuostabių tulpių galite įsigyti mūsų salonuose Vilniuje: Pergalės g. 42, Vilnius; Liepkalnio g. 112, Vilnius; Molėtų pl. 9, Vilnius.

Arba užsukite į mūsų socialinio tinklo FB paskyrą.

Parengė įmonės „Glamelija“ marketingo vadovas Mindaugas Jonušas

Nuotraukos – „Glamelija“ archyvo

 

Parašykite komentarą

*

code