O jis tebestovi dar vis…

  Prabėgo metai. O atrodo, lyg prieš mėnesį. Laikas sustingo ir niekas nesikeičia. Obeliskas stovi.
2022-04-30
MES ŠVENČIAM PERGALĖS DIENĄ, IR MES PAGAL TAPINO DŪDELĘ NEŠOKSIME!!!
Taip, Karlai, tu sutiksi, kad dabar laikas matuojamas ne tik „iki ir po“ Kristaus gimimo.
Dabar laikas matuojamas dar ir „iki ir po“ Vasario 24 – osios. Dabar nėra juoda, balta ir dar 50 pilkos atspalvių. Dabar yra tik Juoda ir Balta. Ir mes visi, Karlai, renkamės būti Gėrio ar blogio pusėje.
Balandžio 1 – ąją Ukrainos kariai išlaisvino Bučą. Taigi, Karlai, atsiranda dar vienas laiko matavimas – „iki ir po to“ kai Pasaulis pamatė Bučos genocido nuotraukas. Balandžio 3 – ioji , tai buvo lūžio taškas Pasaulio bendruomenės suvokime apie tai, kas iš tiesų vyksta. Tai vyksta Mordoro kova prieš visą civilizuotą Pasaulį.
Balandžio 4 – ają LR Užsienio reikalų ministerija, suderinusi poziciją su Prezidentūra, priima sprendimą pažeminti diplomatinį atstovavimo lygį, taigi Rusijos Federacijos ambasadorius privalėjo išvykti iš Lietuvos. Taip pat uždaromas Rusijos konsulatas Klaipėdoje.
Balandžio 5 dienos pradžioje Andrius Tapinas imasi iniciatyvos ir kreipiasi į Seimo narius, prašydamas inicijuoti įstatymų pakeitimą, kurie leistų demontuoti monumentus, postamentus ir paminklus, šlovinančius sovietinės armijos, kurios įpėdiniai dabar rengia skerdynes Bučioje, didybę. Po kelių valandų Andrius atnaujina informaciją, pranešdamas, kad Seimo nariai tikina, kad tai reglamentuojantis teisės akto projektas jau gali būti svarstomas šioje sesijoje, galbūt esant visuomenės dėmesiui ir spaudimui tai pavyktų padaryti greičiau. Ir čia pat Andrius dar kartą atnaujina informaciją, jog Kultūros ministras Simonas Kairys praneša, kad reikiamas įstatymo projektas ministerijoje baigiamas šlifuoti, mechanizmai sudėlioti. Ir čia pat Andrius deda paskutinį akcentą: „Kreipkitės į savo miesto ar rajono merą ir tarybą. Jei esate tarybos narys ar visuomenininkas inicijuokite klausimo sprendimą taryboje“
Ir man, ir tau, Karlai, ir visiems čia viskas aišku. KADA, JEI NE DABAR?
Nors skubu į renginį, bet viską metęs, tos pačios dienos pavakarį lekiu fotografuoti Širvintų sovietinių karių kapinių ir ten esančio obelisko.
Balandžio 12 dieną vyksta Širvintų rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdis. Apie sovietinių karių kapinių sutvarkymą ir obelisko pašalinimą tyla.
Balandžio 14 dieną vyksta Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdis. Ir vėl šiuo klausimu tyla. Po tarybos posėdžio vyksta neplanuotas pasitarimas. Tema: kokią vienkartinę pagalbą iš savivaldybės biudžeto lėšų skirti nuo karo, skerdynių ir genocido pabėgusiems ukrainiečiams. Gerą pusvalandį vykdomas pasakojimas, jog tie ukrainiečiai yra labai jau visokie… Ir šiokie, ir anokie. Ir štai, Karlai, jos pasidomėjo, kokia tvarka ir kokio dydžio pagalbą moka kitos savivaldybės. Taip, jos labai stengėsi ir pagaliau rado mažiausiai mokančią savivaldybę. Bingo !!!. Ir jos galvoja, kad tiek ir pakaktų. Širvintose tai dienai registruota apie 110 karo pabėgėlių. Mano kantrybė trūksta. Siūlau „Kiekvienam po šimtą eurų“. Man nepritaria nei vienas tarybos narys. Lieku vienas kaip pirštas.
Balandžio 14 dienos pavakary, Karlai, įvyksta tai, kas įvyksta: „Į Rūtos Janutienės klausimus atsako Živilė Pinskuvienė“. Tai čia dar kartą „iki ir po“. Po to, kai tu jau pabuvai pas Janutienę, tai atbūti atgal jau nebeįmanoma.
Balandžio 14 dienos vakare tiriamosios žurnalistikos centro Siena prenumeratoriai turi galimybę paskanauti deserto: „Jonas ir generolas. Tyrimas apie Jono Pinskaus ryšius su Rusija“.
Man, Karlai, viskas senai ir kur kas plačiau bei giliau aišku apie juos. Bet važiuojam toliau.
Balandžio 20 dieną įsigalioja Kultūros ministro pasirašytas įstatymas.
10. Sprendžiant dėl teisinės apsaugos reikalingumo nevertinami objektai (išskyrus neveikiančiose kapinėse, palaikų laidojimo ar užkasimo vietose esančius kapus ir antkapius), kuriuose vaizduojama arba kurių sudedamoji dalis yra:
10.2. SSRS ar Lietuvos SSR vėliava, herbas, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklas ar sovietinė penkiakampė žvaigždė.
Ant Širvintų sovietinių karių kapinėse esančio obelisko yra viskas: ir sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklas, ir sovietinė penkiakampė žvaigždė, ir ginklas, ir durklas.
Balandžio 26 dieną vyksta Širvintų rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdis. Prieš pat posėdį paskambina bičiulis ir pasako, kad kapinėse dirba savivaldybės UAB „Širvintų šiluma“ vyrai. O bet tačiau, istorija kartojasi – apie sovietinių karių kapinių sutvarkymą ir obelisko pašalinimą tyla.
Po posėdžio nuvažiuoju pasižiūrėti. Randu kaltais pakankamai daug nukaltą stiprų cementinį tinką ir nuimtą sovietinę penkiakampę žvaigždę su kūju ir pjautuvu. Nuo obelisko viršaus nuimta žvaigždė su ją juosiančiu vainiku. Manau, kad taip imituojamas sprendimas, vietoje to, kad nugriauti visą obeliską, nuimami tik sovietiniai simboliai.
Balandžio 28 dieną vyksta Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdis. Ir vėl šiuo klausimu tyla. Kadangi tai paskutinis posėdis prieš gegužės 9 – ają dieną, pasibaigus posėdžiui skubu pakelti ranką ir paklausti. Merės klausiu, tai ką darysime su sovietinių karių kapinėse esančiu obelisku? Merė nustemba. Ir atsako, tai ką atsako: „O ką mes darysim? Sutvarkys jį ir atstatys atgal. Dar neatstatė šiandien?“.
Bet čia posėdžio transliacija nutrūksta, tai belieka tik atpasakoti pokalbio detales. Merės teigimu: „MES PAGAL TAPINO DŪDELĘ NEŠOKSIME“. MES nieko nedarysime. MES lauksime, kol kultūros ministerija lieps. Ir duos PINIGŲ. Ta žvaigždė… na ji buvo apipaišyta… dažais. Ir aplamai vos laikėsi… Tai MES sutvarkysime ir atstatysime atgal. Ir vėl absoliučiai visi tarybos nariai tyli, nei vienas nepritaria ir nei vienam tai nėra aktualu. Lieku vienas kaip pirštas.
Bet čia, Karlai, viskas dėsninga.
Ko gero esu vienintelis tarybos narys, kuris nešvenčiu kovo 8 – osios, „Moterų dienos“
Ko gero esu vienintelis tarybos narys, kuris nešvenčiu vasario 23 – osios. „Tikrų vyrų dienos“.
Posėdžiui pasibaigus nuvykstu į sovietinių karių kapus. Jau važiuodamas matau ryškiai kruvinai raudonai iš tolo rėkiančią žvaigždę. Ji yra kokių septynių metrų aukštyje, tai važiuojant jos nematyti neįmanoma.
Bet čia gal būt reiktų apibendrinti.
Nuo pirmo pasiūlymo pašalinti monumentus, postamentus, obeliskus ir paminklus, praėjo 25 dienos. O Širvintose tyla. Rašė visi portalai, vyko begalė diskusijų visose žiniasklaidos priemonėse. O Širvintose tyla. Gal būt eiliniams žmonėms tai atleistina, jeigu jie viešai nepasisako. Bet…
Ką apie tai galvoja tarybos nariai? Tyla.
Ką apie tai galvoja partijų skyrių pirmininkai? Tyla.
Ką apie tai galvoja partijų nariai? Tyla.
Ką apie tai galvoja Širvintų tremtinių ir politinių kalinių draugija? Tyla.
Ką apie tai galvoja šaulių Širvintų 10 – oji kuopa? Tyla.
Pabaigai grynai techninis pastebėjimas. Turiu balandžio 5 dienos nuotraukas. Tiek viršuje esanti žvaigždė su vainiku, tiek akių lygyje esanti žvaigždė su sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklu, bei ginklu, ir durklu buvo vienspalviai ir nublukę. Į akis nekrito. Pastaroji žvaigždė buvo labai stipriai įtinkuota, laikėsi tvirtai. O kaip dėl merės teiginio, kad viskas buvo ištepta dažais? Ir obelisko viršuje, septynių metrų aukštyje? Merė yra sakiusi, kad karių kapinėse yra kamera, kurioje aiškiai viskas matosi, kas ir ką veikia. Tai puiku. Aš tuoj pateiksiu vieną pasiūlymą…
O kokį vaizdą žmonės išvydo balandžio 28 dieną? Apačioje esanti žvaigždė su kūjo ir pjautuvo ženklu, bei ginklu, ir durklu nudažyta ryškiais blizgančiais geltonais dažais. O viršuje esanti žvaigždė trykšta kruvinai raudona spalva. Kitaip, nei tyčia, tokio veiksmo pavadinti negalima. Bet, jau turiu patirties ir numanau kaip galėtų būti išsivartyta. Spėju, kad čia kraštiniai bus UAB „Širvintų šiluma“ vyrai. Regėjimas ir klausia silpnoki, nenugirdo, nesuprato… Kaltų nėra.
Reziumė.
Nr. 1. Kiekvienam nuo karo pabėgusiam ukrainiečiui siūliau pagalbą: „Kiekvienam po šimtą eurų“. Širvintų rajono savivaldybės taryba, nei vienam neprieštaraujant, nutarė skirti:
52.8.1. vienam gyvenančiam asmeniui – 60 Eur;
52.8.2. pirmam bendrai gyvenančiam asmeniui – 50 Eur;
52.8.3. antram bendrai gyvenančiam asmeniui – 40 Eur;
52.8.4. trečiam ir paskesniems bendrai gyvenantiems asmenims – po 30 Eur.
Tai savivaldybės biudžetui padarys žvėrišką smūgį. Kokie 5000 Eurų.
Nr. 2. Ar minėsime Gegužės 9 – ają, kaip Genocido Ukrainoje aukų atminimo dieną? Tai, kaip suprantu, minėsime atnaujinę sovietinę represinę, raudonosios armijos simboliką?