Pastatytas Širvintų – Giedraičių Nepriklausomybės kovų šimtmečio paminklas

/ VIRGINIJUS SARPAUSKAS /
/ Nuotraukos autoriaus /
    Pasitinkant Širvintų – Giedraičių Nepriklausomybės kovų šimtmetį, Molėtų rajone, šalia Giedraičių, ant Martyniškių kaimo kalvos, prie fotomenininko Mindaugo Černiausko kryžiaus, pastatytas paminklas. Dar ankstyvą pavasarį, planuojant tinkamai pažymėti šimtmečio kovų jubiliejų, vyko susitikimas, kuriame dalyvavo Lietuvos kariuomenės atstovai, profesorius istorikas Valdas Rakutis, Molėtų rajono administracijos atstovai ir skulptorius Džiugas Jurkūnas. Susitikimo metu skulptorius Džiugas Jurkūnas pasiūlė idėją, kad geriausiai tiktų stilizuotos patrankos formos paminklas. Paminklą finansavo Lietuvos kariuomenė, visais formalumais ir aplinka rūpinosi Molėtų rajono savivaldybės administracija.

    Oficialus paminklo atidengimas, dėl šalyje paskelbto karantino, nukeltas vėlesniam laikui.

 

 

 

 

 

 

7 thoughts on “Pastatytas Širvintų – Giedraičių Nepriklausomybės kovų šimtmečio paminklas

  • 2020-11-21 at 23:26
    Permalink

    Atkakliai Nuomonei.
    Mano žiniomis, paminklas trečiadienį, lapkričio 18 dieną jau stovėjo. Neradęs informacijos apie paminklo atidengimą viešoje erdvėje, pasidomėjau. Rašiau tiktai tai, ką žinau. Ir nerašiau to, ko negalima. Ir sąmoningi fotografuoti važiavau penktadienį, nes galimai žinojau apie šeštadienio uždarą renginį.

  • 2020-11-21 at 19:45
    Permalink

    O kokiose viešose informacijos priemonėse buvo skelbta, kad paminklo atidengimas nukeltas vėlesniam laikui? Ar čia jau Jūsų išmąstymas?

  • 2020-11-21 at 18:29
    Permalink

    Aš nieko neklaidinau. Jokioje viešosios informacijos priemonėje nebuvo skelbta apie paminklo atidengimą. Vadinasi, šis renginys buvo uždaras. Būtent dėl to, kad netyčia nepakliūčiau į uždarą renginį, aš paminklo fotografuoti vykau penktadienį. Jeigu turite informacijos, kad plačioji visuomenė buvo kviečiama viešai, prašau pasidalinti.
    O gal Širvintų rajono savivaldybė prisidėjo prie kokio nors paminklo Nepriklausomybės išsaugojimo kovoms pastatymo? Gal būt tai ir yra pagrindinė mintis, kodėl viešinu informaciją apie paminklo atidengimą Giedraičiuose, o ne Širvintų rajone?

  • 2020-11-21 at 17:57
    Permalink

    Virginijui,
    Jūsų tekstas suklaidino ketinančius vykti į paminklo atidengimą. Jei neturite informacijos, nerašykite, kad “Oficialus paminklo atidengimas, dėl šalyje paskelbto karantino, nukeltas vėlesniam laikui”.

  • 2020-11-21 at 17:45
    Permalink

    Molėtų rajono savivaldybės informacija:

    „Lapkričio 21-ąją Giedraičiuose paminėtos 100-osios Giedraičių mūšio metinės.
    Ties Giedraičiais, ant kalvos atidengtas paminklas – stilizuotas pabūklas, kurio paminklinėse lentose aprašytos šioje vietoje vykusios kovos ir jų reikšmė jaunai Lietuvos valstybei bei jos ateičiai.
    1920-aisiais, lapkričio 17-21 dienomis Musninkų-Širvintų-Giedraičių-Dubingių fronto ruože vyko atkaklios Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių kovos, kuriose Lietuva sustabdė Lenkijos kariuomenės veržimąsi ir apgynė iki tol kontroliuotą valstybės teritoriją. Giedraičių mūšis buvo lemiamas, po jo kariaujančios šalys, tarpininkaujant Tautų Sąjungai, pasirašė paliaubų protokolą.
    Atidengiant paminklą, jo papėdėje padėjo gėlių ir apie Giedraičių mūšio reikšmę prieš 100 metų bei dabar kalbėjo Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys, Molėtų rajono meras Saulius Jauneika, Giedraičių seniūnas Vytautas Valansevičius, paminklo autorius Džiugas Jurkūnas, karo istorikas, Lietuvos kariuomenės rezervo karių asociacijos Kauno skyriaus vadas Paulius Pacevičius.
    Tylos minute pagerbti žuvusieji už Lietuvos nepriklausomybę. Laikantis karinių tradicijų ir saugant atminimą, nuskambėjo trys KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės karių savanorių salvės: už pergalę, už visus žuvusius už Lietuvos nepriklausomybę, už Lietuvos kariuomenę.
    Kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys, vertindamas Giedraičių mūšio reikšmę strategine, operacine ir taktine prasmėmis, kaip karys ir pilietis kvietė suprasti, kad šis minėjimas dar kartą primena, jog valstybės likimas yra mūsų pačių rankose. Giedraičių mūšis savo svarba prilygsta Lietuvos kariuomenės įkūrimui ir Sausio 13-ajai.
    Molėtų meras Saulius Jauneika pasidžiaugė, kad įprasminame įvykius, kurie didina kiekvieno lietuvio savigarbą, nes būtent šioje vietoje prieš 100 metų Lietuvos kariuomenė apgynė valstybę. Čia žuvusių karių pagerbimas visada turi būti mūsų pareiga ir pasididžiavimas. Padėkojo Lietuvos kariuomenei, paminklo autoriui ir visiems, kas prisidėjo prie šios reikšmingos sukakties minėjimo.
    Karo istorikas Paulius Pacevičius detaliau komentavo, kaip vyko kovos ties Giedraičiais, paminklo autorius Džiugas Jurkūnas papasakojo paminklo statybos istoriją.
    Susirinkę plojimais padėkojo giedraitiškiui Mindaugui Černiauskui, kurio žemėje pastatytas stilizuotas pabūklas.
    Lietuvos kariuomenės vadas, Molėtų meras ir kiti minėjimo dalyviai taip pat apsilankė Giedraičių miestelio centre ir padėjo gėlių prie paminklo karžygiams, žuvusiems už Lietuvos laisvę ties Giedraičiais 1920 m.
    Giedraičių mūšio 100-mečio dieną padėta gėlių bei uždegtos žvakutės ant kovotojų už Lietuvos laisvę kapų ne tik Giedraičiuose, bet ir Molėtuose, Alantos, Dubingių seniūnijose“

  • 2020-11-21 at 16:38
    Permalink

    Kai apie kokį nors renginį nėra viešai pranešama, vadinasi, jis yra uždaras. Molėtų rajono savivaldybės svetainėje apie paminklo atidengimą nebuvo jokios informacijos. Tačiau oficialus paminklo atidengimas buvo suplanuotas. Jame turėjo dalyvauti Molėtų rajono savivaldybės administracijos keli atstovai ir kariuomenės vadas. Nutarta neviešinti konkrečios renginio valandos, siekiant išvengti masinio žmonių susibūrimo. Tačiau ne paminklo atidengimas svarbiausia, o tai, kad kiekvienas iš mūsų bet kuriuo metu galime apsilankyti mūšio vietoje ir atiduoti pagarbą mūsų Nepriklausomybę apgynusiems kariams.

  • 2020-11-21 at 16:04
    Permalink

    Deja, bet ne vėlesniam laikui, o šiandien vyko iškilmės

Comments are closed.