Gimstamumas mažėja, o vaikai į darželius netelpa. Kodėl?

/ NERINGA TUŠKEVIČIENĖ /

   Nežiūrint į tai, kad gimnazistai džiūgauja, jog galės mokytis savo suremontuotoje mokykloje, dalis rajono ūžia: darželinukai nepateks į drželius ir jų tėvams teks prašyti pašalpų, nes negalės dirbti. Pati esu trijų vaikų mama, todėl puikiai žinau, ką reiškia negauti vaikui vietos daželyje. Taip, sutinku, kad jaunai šeimai tai didžiulė problema. Tačiau žinodama daugiau matau, kad yra manipuliuojama informacija. Kam naudinga kiršinti darželinukų ir gimnazistų tėvus – nežinau.

  Tiesa, jau savivaldybė siūlo išeitį – darželio grupes Gelvonuose ir Čiobiškyje. Kodėl pasirinkti vieni tolimiausių rajono darželių? Keista, kodėl nesiūlo Zibaluose? Juk jie kur kas arčiau miesto, o mokykla stovi tuščia (su viena darželinukų grupe). Kodėl darželis nesteigiamas Bartkuškio mokykloje (mokiniai juk iškeliami į Musninkus)? Jis galėtų būti patogus tėveliams, važiuojantiems dirbti į Vilnių (o tokių mūsų rajone labai daug). Klausimų daug, tačiau kol kas jie be atsakymų.

   Šiandien noriu pakviesti dar kartą paskaityti mano straipsnį, publikuotą Krašto žiniose sausio 15 dieną. Tuomet labai atidžiai skaičiavau ir rinkau informaciją. Ji iš viešai pasiekiamų šaltinių, kurių pagrindinis – Širvintų rajono svaivaldybės tinklapis.

Iš kur mažėjant gimstamumui atsirado į darželius netelpančių vaikų?

  Merė tiek Tarybos nariams, tiek tėvams praneša žinią – Širvintų mieste darželiuose vietų reikia 139 vaikams. Žinia dviprasmiška: kelia džiugesį, kad tiek daug vaikų gimė, o kartu ir nerimas – kaip į darželius juos sutalpinti?

  Tad pirmiausia ir pasidomėkime, kiek vaikučių Širvintų rajone gimė pastaraisiais metais? Ar buvo gimstamumo šuolių, kad tiek daug vaikų netelpa į rajono darželius?

  2020 metais sudaryta 120 įrašų, iš jų 10 įrašų sudaryta vaikams, kurie gimė užsienyje ir buvo įtraukti į apskaitą.

  2019 m. sudaryti 129 gimimo įrašai, iš jų 17 įrašų sudaryta vaikams, kurie gimė užsienio valstybėse, bet buvo įtraukti į apskaitą.

    2018 m. – 125 kūdikiai, 2017 m. – 145, 2016 m. – 161, 2015 m. – 142.

   Akivaizdu, kad gimstamumas tolygiai mažėja. Tad iš kur atsirado tiek daug vaikų, netelpančių į darželius?

   Rašome paklausimą Širvintų rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjai Rasai Kralikevičienei. Turiu atkreipti skaitytojų dėmesį, vedėja atsakė laiku ir į visus klausimus bei pateikė prašomus skaičius. (Mūsų rajone net nustembi gavęs visus atsakymus. Dėkojame, Jums, Vedėja, už sąžiningą darbą).

Eilė į vaikų darželį

  Taigi, iš Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjos Rasos Kralikevičienės atsakymų sužinome, kad eilėje į Širvintų lopšelį-darželį „Boružėlė“ laukia 139 vaikai. Į kaime esančias ikimokyklinės ugdymo grupes eilių nėra, tačiau nėra ir laisvų vietų. Visi 139 vaikai pageidauja lankyti lopšelį-darželį „Boružėlė“ nuo rugsėjo mėnesio (merės žodžiuose to nebuvo).

   Eilėje įrašyti: 32 vaikai nuo 1 iki 2 metų, 64 vaikai nuo 2 iki 3 metų, 27 vaikai nuo 3 iki 4 metų, 9 vaikai nuo 4 iki 5 metų, 7 vaikai nuo 5 iki 6 metų. Vedėja teigia, kad priešmokyklinis ugdymas yra privalomas, todėl laukiančiųjų nėra.

Vaikai nepateko į darželį, bet viena grupė uždaryta

    Iš atsakymų sužinome, kad 2018 metais į darželį nepateko 28 vaikai, 2019 metais – 24 vaikai, 2020 metais – 27 vaikai.

    Tik va, tuomet kyla klausimas, kam buvo uždaryta vaikų darželio grupė Vileikiškiuose? Vaikai iš ten perkelti į Musninkus. O ši tuščia grupė galėjo pasitarnauti miesto vaikams (tiksliau, jų tėvams). Tereikėjo pasirūpinti pavežėjimu. Lygiai taip pat, kaip pavežami kaimo darželinukai.

   Prisiminkime, kad ši grupė įsteigta jau prie šios merės ir administracijos direktorės. Privatus namas pritaikytas mažiesiems, nupirkti baldai, žaislai, ugdymo priemonės, pritaikyti sanitariniai mazgai, sutvarkyta žaidimų aikštelė kieme. Investicijos buvo ne mažos, prisidėjo ir rėmėjai. Darželiu tuomet džiaugėsi ir rajono merė.

   Nepatekusių į darželį vaikų tėvai galėtų rinktis – Vileikiškiai ar Zibalai. Ten taip pat vietų darželyje yra.

   Žinoma, tai keltų tam tikrų nepatogumų, tačiau mieste 6-7 km vežti vaiką į darželį nėra problema. O tėvai būtų gavę galimybę dirbti ir ramiai jaustis dėl vaiko.

    Įdomu ir tai, kad uždarant grupę Vileikiškiuose Taryba nebuvo informuota apie į darželį nepatekusius vaikus. (Šią mintį rašau tam, kad ateityje tėvai turi suprasti, jog apie savo problemas jie turi informuoti tą tarybos narį, už kurį balsavo. Tuomet atsiras tikimybė, kad jūsų pastabos bus iškeltos tarybai. Kol problema neįvardinta, niekas jos nespręs, nes apie ją elementariausiai nežino).

Priešmokyklinukai

  Pradinėje mokykloje priešmokyklines grupes lanko 39 vaikai, lopšelyje-darželyje „Boružėlė“ – 44 vaikai, kaimuose – 34 vaikai.

   Tikėtina, kad rajono priešmokylinukai dauguma eis į pirmąsias klases rajono mokyklose. Ir čia problemų nekyla. Jie išeis į mokyklas, jų vietas užims darželių naujokai.

   Mieste šiemet yra 83 priešmokyklinukai. Jie mokysis Pradinės mokyklos pirmosiose klasėse. O tai reiškia, kad šie vaikai rudenį taps mokiniais ir užleis savo vietas naujiems vaikams darželyje. Išeidami vaikai nepasiims nei patalpų, nei žaislų, nei savo mylimų auklėtojų ir jų padėjėjų, kurias švelniai auklytėmis vadina. Jos liks laukti naujų vaikučių. Tokia kaita buvo visada: vieni išeina, kiti ateina – toks gyvenimo ratas.

   Taigi, turime 139 vaikus, laukiančios vietos darželyje. 83 pasisekė, nes jie užims vietas tų, kurie išeina į pirmąją klasę. Lieka dar 56 vaikučiai. Tai praktiškai trys grupės.

    Trys, o ne kaip skelbia rajono vadovės – kad reikia šešių grupių.

   Ištrauka iš informacijos savivaldybės tinklapyje: „Vienas iš savivaldybės skelbiamų punktų: Į Pradinės mokyklos patalpas būtų perkeltos visos priešmokyklinio ugdymo grupės ir 6 naujai formuojamos darželio grupės. Šiuo metu vietų darželyje laukiančiųjų eilė yra 139 vaikai. (Paryškinta mūsų – red.) Taip būtų išspręstas jaunų šeimų poreikių klausimas. Didėjant darželio grupių skaičiui, kiltų poreikis kurti naujas darbo vietas auklėtojams, jų padėjėjams.“

   Šis sakinys pasufleravo dar vieną klausimą Vedėjai: Merės teigimu, reikia šešių grupių tiems 139 vaikams. Iš kur bus imamos auklėtojos ir jų padėjėjos? Gauname visai logišką atsakymą: „Auklėtojų ir auklėtojų padėjėjų ieškos lopšelio-darželio „Boružėlė“ direktorė. Direktorė skelbs ir šių darbuotojų atranką.“

   Ir niekas nepastebėjo, kad rajono merė sakydama A (kiek ateis vaikų), nepasakė B (kiek atsilaisvins vietų). Ar meluojama sąmoningai? Juk ne visos tiesos pasakymas taip pat yra melas. Ką norima paslėpti po tuo melu? O gal kažkas iš specialistų merę apgavo? Kol kas nežinome, nors spėjimų jau turime.

Kas bus buvusioje „Saulutėje“?

   Daug klausimų tėvams ir miesto gyventojams sukėlė merės informacija, kad darželis iš buvusios „Saulutės“ bus iškeltas į Pradinę mokyklą.

    Tai tas pats darželis, kurio remontui ŠMSM (Švietimo, mokslo ir sporto ministerija) skyrė 167 tūkstančius eurų. Tai tas pats darželis, dėl kurio plytelių spalvų kovoja merė (palaikau jos nuomonę, kad vaikams reikia spalvų).

   Tik klausimas, kam to reikia, jei darželis bus iškeltas? Merė net Tarybos nariams neatsakė, kas jame bus.

   Tačiau čia turėtume neužmiršti, kad jei ministerija skiria finansavimą darželiui, tai ne tam, kad jo nebūtų, o dažniausiai prie tokių projektų būna reikalavimas vykdyti veiklą 5 metus. Tą patį patvirtino ministerijos specialistė, kai buvo paskambinta pasitikslinti.

Užmiršo priešrinkiminius pažadus?

   Ir visai pabaigai noriu priminti merei ir valdančiosios daugumos Tarybos nariams. Paimkite į rankas ir pavartykite savo priešrinkiminius pažadus. Būtent dėl tų pažadų žmonės savo balsus skyrė jums.

   O juose juodu ant balto parašyta (tiksliau – nufotografuota ir nupiešta) apie buvusios „Saulutės“ priestatą, kuris leistų padidinti vietų skaičių. Jūsų prieš rinkimus paskelbta idėja puiki, tereikia ją įgyvendinti.

   Ir čia problemų nematyti. Juk jau turite patirties statydami konteinerinius pastatus ir juose įrengdami bendruomenės namus. Lygiai tokiu pačiu principu Vilnius didina vietų skaičių vaikams darželiuose.

   Širvintos laukia jūsų sprendimų. Įsiklausykite į tėvų ir gimnazistų pastabas.

8 thoughts on “Gimstamumas mažėja, o vaikai į darželius netelpa. Kodėl?

 • 2021-07-02 at 16:20
  Permalink

  Priešmokyklinukai gali mokytis Pradinėje mokykloje. Ten vietų yra. Tokio amžiaus vaikams pietų miegas yra kankynė. O mokykloje jo neguldo

 • 2021-07-02 at 13:51
  Permalink

  Ačiū gerbiamai Neringai už teisingą straipsnį. Ačiū ir už tai , kad Ji kelia klausimus, į kuriuos jau seniai turėjo būti atsakyta….

 • 2021-07-02 at 08:04
  Permalink

  Privažiavo darbinių pabėgėlių iš kitų savivaldybės su priešmokyklinio amžiaus vaikais???????

 • 2021-07-01 at 17:55
  Permalink

  Ačiū autoriui už išsamius skaičius. Daug kas paaiškėjo

 • 2021-07-01 at 12:16
  Permalink

  Juk Bartkuškio tėvai nekėlė klausimų ir nuolankiai priėmė jungimą. Tai reiškia, kad juos situacija tenkina.

 • 2021-07-01 at 12:15
  Permalink

  Pagal normas grupėje turi būti 20-25 vaikai. Niekada tiek nebūna. Lanko pusė geriausiu atveju.

 • 2021-07-01 at 12:12
  Permalink

  Tegu parodo sąrašus, kiek vaikų užrašytų į darželį, bet jo nelanko. Tik taip “tempiamas” laikas kažkada gi prireiks. Viešinti tokius tėvus.

 • 2021-07-01 at 09:19
  Permalink

  Reorganizacija sustabdyta, tai kodėl iš Bartkuškio iškeliami vaikai? Vienas nutarimas buvo ar keli dėl reorganizacijos?

Parašykite komentarą

*

code