Š. m. rugsėjo 4-ąją, Lietuvoje pradedama rudeninė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės, kuomet iš orlaivių bus mėtomi jaukai su vakcinomis. Nuo 2006 metų, ši vykdoma vakcinacija, prisideda prie to, jog Lietuvoje pasiutligės atvejų nepasitaiko nei laukiniuose, nei naminiuose gyvūnuose, kai tuo tarpu kaimyninėje Lenkijoje ir kitose ES valstybėje, šios ligos atvejai vis dar aptinkami.

  Planuojama, jog pirmieji orlaiviai su vakcinomis laukinių gyvūnų imunizavimui nuo pasiutligės, pakils rugsėjo 4 arba 5 dieną, iš Trakų rajono savivaldybėje esančio Paluknio aerodromo. Vėliau orlaiviai pakils ir dar iš dviejų aerodromų – Molėtų bei Aleksoto.

  505 tūkst. jaukų su vakcina iš lėktuvų bus išmėtyti 20,4 tūkst. kv. km. apimančioje buferinėje zonoje – pasienio teritorijose, besiribojančiose su Lenkija ir Baltarusija. Priklausomai nuo oro sąlygų, vakcinavimo nuo pasiutligės etapą planuojama baigti gruodžio mėnesį.

Radus jauką su vakcina – jų nelieskite ir nerinkite

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI) atlikti laboratoriniai tyrimai patvirtina, jog jaukai su vakcina atitinka visus saugumo standartus, todėl pavojaus nei žmonių, nei gyvūnų sveikatai nekelia.

  Atkreipiame dėmesį bei primename, jog nors ir jaukas atitinka visus saugumo standartus, gyventojai radę jauką yra raginami jo neliesti, nerinkti. Jauko viduje yra membrana su vakcina, į kurią, per neatsargumą, galima susižeisti.

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena, kad suradus jaukų prie gyvenamųjų namų, būtina apie tai pranešti teritoriniams VMVT padaliniams – specialistai atvyks juos surinkti.

  Pastebėjus, kad jauką netyčia surado ir suėdė augintinis, rekomenduojama keletą dienų stebėti jo sveikatos būklę, pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Naminiams gyvūnams šie jaukai su vakcinomis nepavojingi, tačiau jų perdozavus, galimos komplikacijos.