Tarp geriausių bibliotekininkų ir širvintiškiai

PRANEŠIMAS SPAUDAI

Paaiškėjo geriausi regiono bibliotekininkai

  Baigiantis metams paaiškėjo geriausio metų Vilniaus regiono bibliotekininko konkurso „Riešutas“ laimėtojai. Jau ketvirtą kartą rengiamas konkursas apžvelgia Vilniaus ir Alytaus regionų metų bibliotekininkų darbus ir įvertina geriausiuosius.

   Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos prieš ketverius metus inicijuotas Vilniaus regiono bibliotekininkų konkursas „Riešutas“ šiemet vyksta jau ketvirtą kartą. Kaip pasakoja Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regionų bibliotekų metodikos ir vadybos centro vadovas Petras Zurlys, įprasta, kad metams baigiantis ne tik žmonės, bet ir įstaigos apžvelgia savo darbus, apibendrina, įvertina geriausiuosius. Tad buvo nutarta rinkti geriausius Vilniaus regiono bibliotekų darbuotojus, o „Riešuto“ pavadinimas kilo iš posakio „kietas riešutėlis“. Konkurse yra trys nominacijos – „Riešuto“ apdovanojimu įvertinamas geriausias Vilniaus regiono bibliotekininkas, „Graikinio riešuto“ apdovanojimas atitenka geriausiam Vilniaus regiono bibliotekos vadovui, o „Lazdyno riešuto“ prizas – geriausiai Vilniaus regiono  bibliotekos komandai. Kandidatus gali siūlyti bibliotekų kolektyvai, pavieniai bibliotekininkai, galima iškelti ir savo kandidatūrą. Pristatytuosius kandidatus vertina Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų taryba, kuri skaito pretendentų pristatymus, balsuoja ir išrenka pačius geriausius.

    Pagal Lietuvos respublikos Bibliotekų įstatymą Vilniaus regionui priskiriama 13 bibliotekų – 5 Alytaus apskrities savivaldybių viešosios bibliotekos ir 8 Vilniaus apskrities savivaldybių viešosios bibliotekos.

Dėkojo už gerus darbus ir vienybę

   Renginį pradėjusi Kultūros ministerijos Atminties institucijų politikos grupės vyriausioji specialistė Gražina Lamanauskienė sakė, kad nėra pasiruošusi sveikinimo kalbos, o ją pakeis į padėkos kalbą. Ministerijos atstovė dėkojo susirinkusiems bibliotekininkams už jų darbą, išskirdama puikius skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ rezultatus bei paminėdama bibliotekų vaidmenį mokant visuomenę skaitmeninio raštingumo. Gražina Lamanauskienė paminėjo bibliotekų vienybę ir susitelkimą, tai padeda pasiekti dar geresnių rezultatų.

   Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė sveikino susirinkusius į ką tik atidarytą Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialą ir įkurtuvių proga įteikė šios bibliotekos šeimininkams simbolinį raktą. Kadangi Regiono bibliotekų tarybos posėdis bei konkurso „Riešutas“ finalas vyko didžiųjų švenčių išvakarėse, merė palinkėjo visiems bibliotekininkams ir jų šeimų nariams gražių šv. Kalėdų.

   Savo gerąja patirtimi dalijosi Alytaus rajono viešosios bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas, mat jo biblioteka 2019 metų „Vasara su knyga“ iššūkio metu buvo ne tik pirma mūsų regione, bet ir visoje Lietuvoje. Aivaras sakė, kad į iššūkį užsiregistravo 835 skaitytojai, kurie iš viso per vasarą perskaitė 6651 knygą, o visas iššūkio užduotis įveikė 590 gyventojų. Paklaustas, kokia sėkmės paslaptis, bibliotekos direktorius sakė, kad jos nėra. Tai – ilgo ir kruopštaus bibliotekininkų darbo rezultatas.

    Apie tai, kaip bibliotekose sekasi naudoti duomenų bazes, pasakojo Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos bibliografijos-kraštotyros skyriaus vedėja Sigita Astikienė. Kaip labiausiai skaitytojų naudojamą duomenų bazę ji įvardijo „Infolex“.

Laimėtojai neslėpė džiaugsmo ašarų

    Po rimtų diskusijų ir pranešimų laukė linksmoji dalis – Vilniaus regiono bibliotekininko konkurso „Riešutas“ apdovanojimai. Juos šįkart savo profesionaliai atliktomis dainomis papuošė vyrų ansamblis „Bijūnai“.

   Pirmiausia į sceną kilo „Lazdyno riešuto“ prizo laimėtojai – Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyriaus atstovės. Apdovanojimas skirtas už bibliotekos vardo garsinimą vykdant projektinę veiklą ir pasiektus geriausius metų veiklos rezultatus.

   Geriausia Vilniaus regiono bibliotekininke tapo Elektrėnų savivaldybės viešosios bibliotekos vyriausioji bibliografė Eglė Milkamanavičiūtė. Apdovanojimas skirtas už iniciatyvumą, naujų idėjų per projektinę veiklą įgyvendinimą, profesionalią kraštotyrinę veiklą ir informacijos apie Elektrėnų kraštą bei kraštiečius sklaidą.

   Geriausio Vilniaus regiono vadovo vardas ir „Graikinio riešuto“ apdovanojimas atiteko Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriui Eitarui Kazimierui Krupovičiui už profesionalią bibliotekos veiklos plėtrą, kūrybinių iniciatyvų ir projektų įgyvendinimą. Direktoriaus iniciatyva šiemet po atokiausias Varėnos vietas ėmė važinėti bibliobusas – mobilioji biblioteka. Taip naujausias knygas gali skaityti ir tie dzūkai, kurie atvykti iki bibliotekos neturi galimybių.

   Įteikus „Riešuto“ apdovanojimus, regiono bibliotekoms buvo padėkota už aktyvų dalyvavimą nacionalinėje skaitymo skatinimo akcijoje „Vasara su knyga“ bei pasiektus puikius rezultatus Vilniaus regione ir visoje Lietuvoje. Aktyvumu ne vienerius metus išsiskiria Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka, kuri užėmė 1-ąją vietą Vilniaus regione ir visoje Lietuvoje. Iš viso biblioteka pritraukė 835 dalyvius, iš kurių iššūkį įveikė 530. Direktoriui Aivarui Vyšniauskui skiriama speciali Kultūros ministerijos padėka už lyderystę telkiant bendruomenę bei geriausius rezultatus Respublikinėje skaitymo skatinimo akcijoje „Vasara su knyga“. Padėka įteikta ir Švenčionių rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, užėmusiai II-ąją vietą Vilniaus regione. Iš viso švenčioniškiai pritraukė 438 skaitymo iššūkio dalyvius. 3-ąją vietą užėmė Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka, kuri į „Vasara su knyga“ iššūkį pritraukė 433 dalyvius.

Vilniaus regiono bibliotekininko konkurso „Riešutas“ 2019 metų laimėtojai ir nominantai:

 „Riešuto“ apdovanojimas geriausiam Vilniaus regiono bibliotekininkui:

Gražina Dargytė, Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Pabradės miesto bibliotekos-filialo vedėja.

Eglė Milkamanavičiūtė, Elektrėnų savivaldybės viešosios bibliotekos vyriausioji bibliografė.

Natalja Songin, Šalčininkų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Pabarės kaimo filialo vyr. bibliotekininkė.

„Graikinio riešuto“ apdovanojimas geriausiam Vilniaus regiono bibliotekos vadovui:

Jolanta Abucevičienė, Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja.

Eitaras Kazimieras Krupovičius, Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius.

Olga Mažeiko, Šalčininkų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė.

Lazdyno riešuto“ prizas geriausiai Vilniaus regiono bibliotekos komandai:

Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos komanda.

Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyrius.

Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos komanda.