Privalome kasdien stovėti LAISVĖS sargyboje ir ją saugoti

/ NERINGA TUŠKEVIČIENĖ /

   Kai šiomis dienomis vieni kitus sveikindami džiaugiamės atkovoję laisvę ir kviečiame visus tuo džiaugtis, man darosi keista ir nejauku. O gal net ir pikta.

  Atgimimas, Medininkai, sausio 13-oji… kovo 11-oji… Tuomet kiekvienas lietuvis stojo ginti savo Tėvynės, savo Laisvės. Ir nesvarbu, kad gyveno tuometinės ideologijos pančiuose ir žinojo, jog tų, kitaip galvojančių, tuometinėje Sovietų sąjungoje kur kas daugiau ir sutrypti pirmuosius Laisvės daigelius jiems net nereikės didelių pastangų.

   Tačiau žmonės siekė savo tikslo, garsiai kalbėjo, kas nekalbėjo, tai tvirtai palaikė. Manote, jie nebijojo? Bijojo. Ir žinojo, kas gali nutikti. Bet laisvės siekis nugalėjo.

   Gyvenime būna įvykių, kurie formuoja mus kaip asmenybes ir pakoreguoja mūsų gyvenimo kelią. Laikmetis buvo toks. Ir net ne viena diena. Jei ne šie patyrimai, gal būtume kitokie. Greičiausiai šiandien būtume nuolankūs svetimos šalies ideologijos ir valdžios tarnai bei vykdytojai. Tad mintimis dažnai grįžtu į tuos laikus…

   Šiandien, kai jau ėmėme skaičiuoti pirmuosius ketvirtos dešimties metus nuo tų dienų, mes švenčiame Laisvę ir keliaklupsčiaujame. Saviems. Paslapčia įrašinėjame vadovų neteisėtus nurodymus, tylime, kai mūsų vaikams mokykloje bloginamos mokymosi sąlygos, bijome garsiai paklausti, ar po reorganizacijos išliks mano darbo vieta. Net nedrįstame viešai palaikyti savo rinktų tarybos narių, kai jie gina mūsų teises ir laisves.

   O po to savo socialinių tinklų paskyrose rašome, kad gyvename Laisvėje. Kokioje laisvėje? Pusės laisvės ar trečdalio nebūna. Arba laisvi, arba ne.

   Turbūt girdėjote sakant: kad šeimoje būtų santarvė, dirbti reikia abiems. Lygiai taip pat su TAIKA ir NEPRIKLAUSOMYBE. Jas iškovoję negalime pasidėti į sekciją už stiklo su kitomis relikvijomis, retkarčiais nuvalyti užmaršties dulkes ir didžiuotis savo pergale. Patikėkite, tos ką tik nuvalytos dulkės vėl nugula ten pat ir dar storesniu sluoksniu nei iki tol.

   Privalome kasdien stovėti jų sargyboje ir saugoti. Saugoti nuo tų, kurie išdrįs pabandyti padaryti kitaip, kurie sieks priversti tarnauti, pataikauti, išduoti ar net parduoti. Ir tuomet nereikės pas darbdavį eiti su diktofonu kišenėje ir kaupti jo neteisėtus nurodymus. Nereikės bijoti paprieštarauti, kai tavo vaikui prastinamos mokymosi sąlygos. Nereikės tylėti vien tam, kad galbūt po reorganizacijos išsaugotum darbo vietą. Taip taip, nenusikalbu. Tai šiandien vyksta mūsų rajone. Ir tą pripažįsta visai ne į darbą grąžinti neteisėtai atleisti, o tie, kurie pasikeitus valdžiai pasikeitė kepurę kaip tam filme sakantys „Власть меняeтся“ (valdžia keičiasi) ir bandantys teisintis, kad svarbu išsaugoti darbą. Jie patys pripažįsta tai darantys „dėl savo saugumo“.

   Nepriekaištauju. Kiekvienas laisvas spręsti ir rinktis. Tik labai noriu paklausti: nejaugi tikite, kad iškilus viešumon neteisėtiems veiksmams pakaks pasiteisinimo „aš bijojau“? Ar ramiai miegate naktį? Išdavę save ir savo pažiūras.

   Va ir galvoju. Gal geriau aš dirbsiu su priešu, nei su išverstaskūriu, nes iš pirmojo bent jau aišku, ko galiu tikėtis.

   Šiandien tris dešimtmečius gyvendami Nepriklausomoje Lietuvoje mes nedrįstame pasakyti, kad pažeidžiamos mūsų teisės. Teisės laisvam žodžiui, laisvai nuomonei, laisvam gyvenimui, nepaklūstant jokiai dūdelei ar komandai.

   Ar išdrįstume pažiūrėti į akis tiems, kurie žuvo už MŪSŲ LAISVĘ, taip ir nepatyrę pirmojo bučinio jaudulio, praradę galimybę tėvams dovanoti anūkus, žuvo nespėję gyventi. Ar išdrįsime pažiūrėti į akis savo vaikams? Jau šiandien duodami jiems vergo sampratą: nepasirašyk dėl mokyklos išsaugojimo, mama/tėtis be darbo liks.

   Tik ranką prie širdies pridėję pasakykime sau – juk ne tokios laisvės siekėme.

   Laisvė nėra dovana ant sidabrinės lėkštutės. Ją atkovoję turime nuolat puoselėti ir saugoti. Tad nepadėkime už stiklo LAISVĖS ir neleiskime ant jos nusėsti dulkėms.

   Būkime laisvi ne per pusę, o pilna krūtine!

31 thoughts on “Privalome kasdien stovėti LAISVĖS sargyboje ir ją saugoti

 • 2021-03-13 at 12:56
  Permalink

  Kogero paskutinis komentaras, nes nebėra prasmės čia kažką rašinėti, jei tai nieko nekeičia.
  Vidmantas: “…bet vieną tai tikrai žinau kad kas sukurtą ilgai gyvuos”
  Vidmantai, prisiminkite statistiką ir paimkite kalkuliatorių. Pvz. FB grupėje yra Virginijaus patalpinti skaičiai. Praeituose rinkimuose Visuomeninis rinkimų komitetas „Živilės Pinskuvienės komanda – už sėkmingą Širvintų kraštą“ surinko 58,6 % rinkėjų balsų. Daug ar mažai? Kaip pažiūrėsi. Vienam stiklinė pusiau pilna, kitam stiklinė pusiau tuščia. Tereikia atsikovoti tik 20% rinkėjų balsų ir valdančią daugumą suformuoti galės opozicija (11 balsų).

 • 2021-03-13 at 08:32
  Permalink

  Neišmokęs praeities nesukursi ateities

 • 2021-03-13 at 08:26
  Permalink

  Pamačiau tokį ilgą komentarą ir apsidžiaugiau, kad Vidmantas protingų minčių čia bus parašęs. Nekvailai parašė, bet… viskas apie praeitį. Toks įspūdis, kad ateitimi netiki ir idėjų kaip išbristi iš esamos situacijos neturi. Tarsi pasiteisinimas: “ai, nieko čia vis tiek negalima padaryti”.
  Vidmantai, negi nepastebėjote įskilimų ŽP gerbėjų gretose? O dar šis mokyklų/darželių nutrūktgalviškas reformavimas tikrai ne visiems patiks ir nesutvirtins jau ir taip aižėjančių gretų. Visas tas visuomeninis judėjimas “Drauge kurkime Širvintų krašto ateitį” vieną dieną gali išsilakstyti gabalais. Ypač jei atsiras alternatyva jam

 • 2021-03-12 at 22:40
  Permalink

  Sveiki komentatoriai, matau jūsų kalboje nusivylimą ir neviltį, tai man puikiai suprantama ir buvo galima numatyti, kas domisi politinių gyvenimų Širvintose tai mato puikią schemą kaip galima užvaldyti rajoną. Aišku jeigu esi sąžiningas ir turi noro kurti gerbūvį sąžiningai tai tokią užvaldymo sistemą ne tau, bet pabandysiu papasakoti vieną matytą filmą pagal pažįstamą scenarijų.
  Turi idėją vadovauti rajonui i kuri atkeliauja daug milijonų, pasiūlai savo pažįstamiems kad padėtu finansiškai ir paremtų rinkimų išlaidas su porinkiminę grąža. Tada kuri rožinių akinių žurnalą ir bruki kiekvienam i pašto dėžutę.
  Tada pasikvieti mažiau pažįstamus už tam tikrą atlygį ,kad įbruktu kiekvienam i rankas.
  Tada ieškau lyderio iš laikinai samdomo platintojo ir siūlai darbo vietą jeigu bus lojalūs ir paveiks savo artimuosius ir kaimynus, o kad kiti labiau patikėtų pasiūlai kad po rinkimų gal atsiras ir jam kokią darbo vietelė.
  Toliau ieškau konkurentų silpnų vietų kad prieš rinkimus galėtum mest i viešumą neigiamą straipsnį apie politinį oponentą, nepaliekant laiko atsikirsti.
  Tada žiūriu kurie čia yra abejojantis mano sėkmę ir siunti savo sukurtos armijos patrulį pas jį į namus, patrulis jam sako žiūrėk žmogeli reikia palaikyti mūsų lyderį ir už tai grąžos gausi ramų savo smulkaus verslo gyvenimą, o jeigu ne, tai tavo verslas rajone kentės.
  Toliau, reikia nuvesti i rinkimus asmenys kurie nesidomi politika, o tik bambaliuku, bet čia yra šioks toks pavojus dėl papirkimo, bet jeigu tai darys kas nors kitas tai manęs neliečia.
  Toliau, reikia įbauginti rinkiminių komisijų narius, kad nekištų nosies i komisijas ir pastačius savus gali kontroliuoti rezultatus.
  Valio laimėta, bet gali ateiti kiti rinkimai, reikia toliau dirbti, pirma, didysis valymas ir savų statymas su nurodymų peikti kitų politinių pažiūrų veikėjus ir reklamuoti išrinktą.
  Štai savivaldos tinklas puikiai užmestas, lieka sukurti užnugarį , meti tinklą ir gaudai bebrus ir pavyksta. Valio viskas pavyko, galima kurti gerbūvį, klausimas kieno.
  Kokia filmo pabaiga aš nežinau, bet vieną tai tikrai žinau kad kas sukurtą ilgai gyvuos.

 • 2021-03-12 at 17:17
  Permalink

  Labai teisingai Dainius rašo.
  Apie partijų veiklas nieko nesigirdi. Bet nesigirdi gal dėl to, kad nieko ir neveikia.

  Žmonės ypač savivaldos rinkimuose balsuoja už asmenybės, o ne partijas. Opozicijai reiktų prisiminti Krylovo pasakėčią apie gulbę, lydeką ir vėžį.

 • 2021-03-12 at 14:15
  Permalink

  Ir kas dėl viso to kaltas. kad visi pralošiate jau kelintus rinkimus iš eilės? Živilė, Dainius? O nesinori pasižiūrėti į veidrodį ir pasianalizuoti ką darote ne taip, jei rinkėjų komentarai ir patarimai tik sunervina?

 • 2021-03-12 at 13:57
  Permalink

  Dainiau, aš priklausiau Liberalų sąjūdžio partijai. Kur mūsų partijos Širvintų skyrius? Gal žinote? Tai dabar reikia kitus skyrius damušti? Ką per savo gyvenimą sukūrėte?

 • 2021-03-12 at 13:22
  Permalink

  Provokuojate? Provokuokite toliau. Nepavyks.
  Sutikęs rankos Jums nepaduosiu

 • 2021-03-12 at 12:58
  Permalink

  O jūs veikiančių partijų rajone žinot? Aš ne politikas, tai nežinau. Nei jų nuomonių kokiu nors klausimu, nei, ką jos veikia. Iš spaudos matau, kad dirba merė. Nu dar vienas bando skundus rašinėt, keli patriukšmauja. Kiti dėl rankų kilnojimo ir grožio

 • 2021-03-12 at 12:31
  Permalink

  Man atrodo, kad vietiniai dainiai yra mierės agentai. Mierė praktiškai partijų skyrius nugesino, liko kelios liepsnelės. Tai visokie įtartini aktyvistai nori skyrius pribaigti. Labai nuosekliai kalama mintis- partijų nėra, lyderių nėra, opozicija nenori būti perrinkta, reikia jauno lyderio… Laukia lemtingi 2023 metai.

 • 2021-03-12 at 11:49
  Permalink

  Reik įregistruoti naują politinį vienetą “Už demokratiškas Širvintas”. O jei dar koks jaunas vedlys atsirastų …

 • 2021-03-11 at 23:00
  Permalink

  Valstybę statom kiekvienas ir kasdien! Su Kovo 11!

 • 2021-03-11 at 22:38
  Permalink

  Kova tarp gėrio ir blogio- amžina.
  Šiuo metu ši kova akivaizdžiai paaštrėjusi. Blogis stipriai atakuoja.

 • 2021-03-11 at 22:18
  Permalink

  Žinau. Aš tik norėjau pasakyti, kad prieš rinkimus pasiruošti labiau reikia. Pvz. paruošti idėjų ir projektų bukletus būsimiems 4 metams. Lygiai kaip tą darė ŽP 2015 m. Po vieną to nepadarysite. Žodžiu, burkite komandas ir situacija tikrai pasikeis. Po vieną prieš ŽP komandą niekada nelaimėsite. Nebent ji pati stipriai susimaus.

 • 2021-03-11 at 22:15
  Permalink

  Baliai, koncertai, eglutės, trinkelių aikštės ir fontanai yra gerai. Bet kai negali rajone gauti medicininės pagalbos, kai nesitarus jungiamos mokyklos , imi galvoti, kas tau svarbiau.

 • 2021-03-11 at 22:09
  Permalink

  Visi finansai valdančiųjų rankose. Pernai opozicija siūlė pakoreguoti biudžetą, tai tik išsityčiojo. Tokio lygio politika pas mus

 • 2021-03-11 at 22:01
  Permalink

  Niekas nieko neapgavo. Žmonėms labai reikėjo glamūro, grožio, pompastikos, linksmybių, ŽP tą pasiūlė, opozicija ne. Štai ir viskas.

 • 2021-03-11 at 21:37
  Permalink

  Revoliucinių pasikeitimų idėjos gimsta idealistų galvose ir širdyse, tas idėjas įgyvendina minia, o iškovojimais pasinaudoja , deja, padugnės….
  Gal kada nors žmonės suvoks, ką mums visiems reiškia 2019 metų savivaldos rinkimų rezultatai. Žmonės aiškiai parodė, kaip vertina kovojančius. Kyla klausimų, kodėl beveik visi pasyvūs? Kaip Dainius mėgsta sakyti – esami ir būsimi politikai… stenkitės… jeigu norit, kad žmonės už jus balsuotų. Žmonės aiškiai parodė, kad jais negalima pasitikėti. Tylėjo, tylėjo, ir atrodė, kad balsuos labiau už opoziciją. Taip, kad, antrą kartą apgauti “esamus ir būsimus politikus” sunkiai bepavyks. Matomai, sekantys rinkimai bus dar baisesni, opozicijoje vietoj šešių, liks koks vienas….

 • 2021-03-11 at 20:46
  Permalink

  Kovojantiems siūlau nekovoti už tuos, kurie nieko nedaro, bet tikisi, kad už juos kažkas tą padarys. Yra ką veikti ir be to.
  Mokyklų sujungimo išvengti nepavys. Tad lai daro, ką sumanę. Kišitės – tai rudenį visi jų lepsusai bus nurašyti kaip jūsų kaltė. Atseit, trukdėte procesui. Tegul medalius ne tik už nuopelnus, bet ir žmonių pykčius sau kabinasi.

 • 2021-03-11 at 20:12
  Permalink

  Vergauti lengviau. Net galvoti nereikia. Vykdai nurodymus ir nebūsi baudžiamas.

 • 2021-03-11 at 20:04
  Permalink

  Jūs teisus, tie kovojantys visada paliekami vieni. Prisimenu 2015-sius, kai prasidėjo totalus savivaldybės ir jos įstaigų “valymas” nuo nepageidaujamų darbuotojų. Viešai tuos “išvalytuosius” palaikė tik Neringa ir dar keletas. Net buvę kolegos gatvėje bėgo į kitą pusę, kad nesusitiktų ir “neužsidėtų dėmės” ant savo švaraus munduro. Sukiršinti, supriešinti, įbauginti (na, dar nupirkti) – planas pasiteisino 100 procentų.

 • 2021-03-11 at 19:14
  Permalink

  Neklausykite. Paklauskite buvusių ir esamų tarybos narių, kaip pasikeitė jų gyvenimas, kai jie tapo politikais. Viską prarado, gerą vardą ir draugus, ir įsigyjo šimtus priešų. Net išėjus iš politikos gyvenimas atgal niekada negrįžta. Toks siūlymas greičiau primena provokaciją.

 • 2021-03-11 at 18:11
  Permalink

  Ačiū Neringai, kad ji vis stovi sargyboje ir mums primena. Visada jumis žavėjausi. Esate drąsi ir sumani. Kiek tarybos narių krito, o jūs laikotės. Turėtumėte pagalvoti apie politiką.

 • 2021-03-11 at 17:52
  Permalink

  „Suprantu žmones, kurie neturi iš ko gyventi, neuždirba ir panašiai. Bet žmonės, kurie negali nusikirpti ir sako, kad prarado laisvę, tiesiog nežino, kas yra laisvė.
  Laisvas žmogus paprasčiausiai nusidegintų plaukus, jeigu negali su plaukais gyventi, stiklo šuke nusipjautų ir nagus, ir ragus, ką tik nori, jeigu jis iš tikrųjų yra laisvas žmogus. O jeigu laisvę suprasime taip, kad yra mano norų sąrašas ir kažkurie norai dėl menkų priežasčių iškrenta, kad negaliu nusipirkti kažko ar nusikirpti kažko, tai yra juokinga”.

  Sigitas Parulskis, LRT Radijas

  Kad suprastume, kas yra laisvė ir jos nepamestumėm.

 • 2021-03-11 at 17:14
  Permalink

  O ar Jūs bent bandėte visais įmanomais būdais paremti tuos, kurie be antkalio ir dėl jūsų kovoja?
  Antkaklis yra tik jūsų galvose, vaizduotėje. Jokio fizinio antkaklio net nėra.

 • 2021-03-11 at 15:53
  Permalink

  O tu pabandyk rėkti su griežtu antkakliu ant kaklo

 • 2021-03-11 at 14:26
  Permalink

  Kažkaip nelinksma šiandien ir man. Ir vis lenda galvon vieno filosofo pasakyta mintis: revoliucinių pasikeitimų idėjos gimsta idealistų galvose ir širdyse, tas idėjas įgyvendina minia, o iškovojimais pasinaudoja , deja, padugnės….
  O Neringai AČIŪ už gerą ir teisingą straipsnį.
  Įdomu gyvent Lietuvoje, ji tokia maža, bet gyvena žmonės joje labai nevienodai – štai šiandien pasveikino mane mano giminaitė iš Kauno, išsikalbėjome – pasirodo už tokios pačios kvadratūros butą Kaune ji moka žiemą mažiau nei pusę negu aš Širvintose…. Įdomu, kelinti mes Lietuvoje pagal kainas už šildymą??? O pamenu, esant valdžioje blogiems merams, pagal šilumos kainas (pigumą) buvome prie pirmaujančių. O KAIP DABAR?

 • 2021-03-11 at 13:28
  Permalink

  “O kaip nebijot?”
  Niekaip. Žmogus turi būti vidumi subrendęs pokyčiams. Jei ne, tai nieko ir nebus. Šiuo atveju mes, širvintiškiai, pokyčiams nepribrendę, tai belieka ramiai laukti tol, kol pribręsime.
  Su darbu lygiai tas pat. Vienas kažkodėl nebijo rizikos, laikinų nepatogumų ar net sunkumų – keičia darbo vietas ar net pats tampa verslininku, o kitas visą gyvenimą laukia tinkamo laiko tam, ir, aišku, jo niekada nesulaukia.

  Virginijui:
  Landsbergiai chrestomatiniai europatriotai – propaguojantys nepotizmą ir šeimos versliukų sukimą, naudojant savo didelę politinę įtaką.
  Tad nors antra teksto dalis puiki, pirma, deja, nekokia.

 • 2021-03-11 at 13:05
  Permalink

  O kaip nebijot? Kur darbą gausi išmestas?

 • 2021-03-11 at 12:42
  Permalink

  Perskaičiau aš jūsų, Neringa, straipsnį. Rašote visokius nevalgomus, nesuprantamus dalykus. Ką tik per Lietuvos radiją kalbėjo Vytautas Landsbergis. Pavadinčiau jo kalbą „Lėkštė lešiukų sriubos“. Kiek žmonių suprato apie ką rašote ir kalbate? „Lėkštė lešiukų sriubos“ tai metafora. Tai nauda sau. Tai darbo vieta sau. Tai darbo vieta savo vaikui, savo dukrai, savo sūnui ir labai gražiai marčiai.
  Juk daugelis laukiate Mesijo, kuris Nemokamai, be nuostolių, be pastangų ir praradimų, be labai švarių rankų susitepimo pakeistų padėtį Širvintų savivaldybėje. Nes taip patogu stovėti už kampo ir žiūrėti…
  Bet apie tai plačiau vėliau.

 • 2021-03-11 at 12:22
  Permalink

  Nekėliau vėliavos. Ir daugiau niekada nebekelsiu. Kol nebūsime iš tiesų laisvi.
  Gaila, bet tapome tikrais europatriotais. Ne, ne nuo žodžio Europa. Nuo žodžio eurai

Parašykite komentarą

*

code